LR kredītportfelis

Kredītportfelis ir jebkuras bankas izsniegto aizdevumu kopums. Tā ir kopējā summa, kas izsniegta kredītos. Katrai bankai kredītportfelis ir atšķirīgs. Tas iekļauj arī aizdevumiem līdzīgas naudas operācijas, dažāda veida līzingus, galvojuma saistības, to izpildi un citas lietas. Kredītportfelis tiek izmantots, lai banka varētu labāk pārvaldīt aizdevumu izsniegšanu, jo šādi tiek organizēta bankas naudas plūsma. Tas var būt dēvēts kā viens kopums, kurā ir iekļautas visas kredītu kategorijas un arī līgumu naudas summas.

Dažkārt kredītportfelis ir riskants, taču atsevišķās situācijās tas ir drošs. Tos raksturo pēc riska un potenciālās peļņas. Lai gan kredītportfelis bankā var būt ļoti liels un ar bankai izdevīgiem procentiem, tas var būt arī riskants, ja daudzi kredītu devēji noslēguši īstermiņa kredītus, piemēram, kredītlīniju vai kredītkaršu aizņēmumus. Savukārt mazs kredītportfelis var būt ļoti stabils, ja tas sastāv tikai no hipotekārajiem kredītiem, taču tas arī var būt mazāk ienesīgs. No otras puses, bankas nauda jau tāpat nekur nepazūd, jo no parādiem aizbēgt tikai uz citu valsti. Vislielākie kredītportfeļi Latvijā ir populārākajām bankām. Topā ir Swedbank, SEB banka un protams banka. Tomēr nekur tālu nav arī citas bankas, jo DNB un Rietumu bankas atpaliek tikai par nieka 26% vai 600 miljardiem eiro. Kopumā bankas izsniedz neiedomājami lielas naudas summas kredītos.

Latvijas Komercbanku asociācija ziņo, ka 2017. gada septembra beigās Latvijas banku sektors kredītos izsniedzis gandrīz 20 miljardus eiro. Tā ir milzīga summa priekš tik nelielas valsts kā Latvija. Visu banku kredītportfelis Latvijā ir tieši šāda apjoma. Tiek novērots, ka populārāko banku kredītportfelis, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir krasi samazinājies par vairākiem procentiem, atsevišķas jaunās bankas, kas neietilpst augstāk minētajā sarakstā ir spējušas pieaudzēt savu kredītportfeli. Banku kredītportfelis ik gadu aug. Tas tāpēc, ka finansiālā situācija valstī aug, kas ļauj iedzīvotājiem vēl vairāk nopelnīt un tas rada bankas uzticību, kad kredītu ņēmējs vēlās saņemt aizdevumu. Šis kredītportfelis Latvijā tiek ņemts vērā neskaitot visus nebanku kredītu devējus un ātro kredītu kompānijas. Tāpat citu nebanku kredītdevēju, piemēram, lombardu un nebanku līzinga kompāniju aktīvi, salīdzinot ar banku kredītportfeli, ir ļoti nelieli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *