Nauda mācībām

Jau laikus parūpējoties par labām sekmēm, Jūs nodrošināt savu nākotni ne vien darba tirgū, bet arī akreditētu mācību iestāžu studentu rindās. Proti, gandrīz visas valsts akreditētās mācību iestādes piedāvā budžeta vietas. Ja nav izdevies iegūt teicamas vidējās atzīmes skolā, joprojām varat iestāties jebkurā augstskolā, izturot konkursu. Tomēr tādā gadījumā vieta augstskolas solā būs jāiegūst par paša naudu.

Kaut arī pamata un vidējā izglītība Latvijā ir bez maksas, līdzekļi, kas vajadzīgi mācībām (kancelejas preces, apģērbs, transports līdz skolai) ir jānodrošina skolnieku vecākiem. Arī skolnieki jau no agra vecuma var palīdzēt savai ģimenei ar papildu peļņu. Naudu mācībām vasarās nopelna daudzi jaunieši. Vieni palīdz vecākiem mājas saimniecībā, citi nodarbojas ar savu „mazo biznesu” – sakrāj naudu, lasot un pēcāk pārdodot meža ogas un sēnes. Ar valsts atbalstu notiekošā kampaņa skolniekiem no 14 gadu vecuma ar Nodarbinātības valsts dienesta palīdzību ļauj atrast savu darba devēju vasarās. Daudzi iemanījušies pat skolas laikā turpināt piepelnīties kafejnīcās un lielveikalos.

Arī aizdevēji nesnauž. Ja reiz ir tirgus niša, tad arī tiek radīts piedāvājums. Šajā gadījumā – studentu kredīti. Studentiem un viņu vecākiem ir pieejami droši aizdevumi, kas jāsāk atmaksāt tikai pēc studiju gaitu noslēgšanas. Studentu kredītus izsniedz pārsvarā bankas. Piemēram, Nordea banka piedāvā kredītu studiju uzsākšanai līdz 710 eiro, studiju maksas segšanai līdz 12000 eiro un ikdienas tēriņiem  līdz 210 eiro mēnesī. Kredīta pamatsumma jāsāk atmaksāt tikai pēc studiju beigšanas. Arī Swedbank piedāvā sākt studiju kredīta atmaksu tikai, pabeidzot studijas. Kredīta atmaksa ir veicama piecu gadu laikā no studiju beigšanas datuma, ja kredīts ir mazāks par 1423 eiro. Ja kredīts ir lielāks par 1423 eiro, tad desmit gadu laikā. Kredīts jāsāk atmaksāt ar 12. mēnesi pēc studiju beigšanas vai ar trešo mēnesi pēc mācību pārtraukšanas. Procenti jāmaksā katru mēnesi, un tie tiek aprēķināti no jau izsniegtās kredīta summas. Studējošā kredīta nodrošinājums var būt paša studenta vai arī galvotāja ienākumi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *